Balıkesir Merkezli Kapsamlı Dolandırıcılık Operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın da desteği ile Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri tarafından 2 aydır yürütülen titiz çalışmalar sonucunda şüpheli şahısların, ülke genelinde yaklaşık 2000 kişiyi 5 milyon TL civarında dolandırdıkları tespit edildi.

PAYLAŞ

Kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sayfalarını taklit ederek sahte web siteleri kuran, yöneten, sosyal medya aracılığıyla ilan veren ve kurumsal firma izlenimi vermek için çağrı merkezi adı altında kendilerini müşteri temsilcisi gibi gösterip arayan vatandaşlardan depozito ve kiralama bedeli adı altında para alarak dolandırıcılık yapan şüpheli şahıs ve şahısları deşifre etmek amacıyla çalışma gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın da desteği ile Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri tarafından 2 aydır yürütülen titiz çalışmalar sonucunda şüpheli şahısların, ülke genelinde yaklaşık 2000 kişiyi 5 milyon TL civarında dolandırdıkları tespit edildi.

07.04.2022 günü saat 06:00 da, haklarında gözaltı kararı bulunan toplam 25 şüphelinin yakalanması ve suç delillerine el konulması amacı ile Balıkesir ve İstanbul’da 35 adrese yönelik Balıkesir ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 40 ekip, 250 personel ve 4 tim özel harekat unsurlarıyla birlikte eş zamanlı olarak yapılan operasyon yapıldı.

Balıkesir Merkezli Kapsamlı Dolandırıcılık Operasyonu

Düzenlenen operasyon sonucunda;
65.600 Türk Lirası
3.500 Dolar
3.470 Euro
1 adet kuru sıkı tabanca
79 Adet Dokunmatik Cep Telefonu
21 Adet Tuşlu Cep Telefon
121 Adet Sim Kart
5 Adet Hafıza Kartı
16 Adet Flash Bellek
26 Adet Dizüstü Bilgisayar
3 Adet Masa Üstü Bilgisayar
6 Adet Tablet
1 Adet Harddisk
13 Adet Banka Kartı
1 Adet Para Sayma Makinesi
6 Adet çeşitli doküman
4 Adet Ajanda
2 gram Marihuana (esrar)
20 gram metamfetamin maddesi
300 ml GHB adlı uyuşturucu maddesi
2 adet uyuşturucu içmek için düzenek (pipe) elde edilerek el konuldu.

25 şüpheli şahıstan 24 ü yakalanarak gözaltına alındı. Suç İşlemek Amacı ile Örgüt Kurmak, Bilişim Sistemleri Vasıtası ile Nitelikli Dolandırıcılık ve Uyuşturucu madde kullanmak/bulundurmak suçlarından haklarında adli işlem yapılan şüpheli şahıslar 18.04.2022 günü adli mercilere sevk edildi;
-    1 şüpheli mahkemeden serbest,
-    5 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı,
-    18 şüpheli tutuklandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN