Bu Gençler Balıkesir'in Akıl ve Zeka Küpleri

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu (TAZOF) iş birliği ve Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi çerçevesinde düzenlenen Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Balıkesir İl Finallerinde dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği tören, Vali Hasan Şıldak'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Akıl ve zeka oyunları; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler sunan bireyler olmasını, akıl ve zekâ oyunları ile vakitlerini daha verimli geçirmelerini, öğrencilerin zihinsel becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. 

Balıkesir Öğretmenevinde düzenlenen törende; İl genelindeki ilkokul ve ortaokul düzeyinde bulunan öğrencilerle, 7 farklı akıl ve zekâ oyunu kategorisinde yapılan yarışmaların ardından Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları İl Finalleri sonucunda 10’u birincilik olmak üzere dereceye giren 30 öğrenciye ödülleri verildi. 

Ödül Törenine Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, kamu kurumlarının ve sivil toplam kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Şıldak, “Geleneksel oyunlarımızın da yer aldığı bu güzel etkinliği; çocuklarımızın zihinsel olarak düşünmelerine, strateji üretmelerine ve hayatı anlamalarına yardımcı oluyor. Bu tür etkinliklerin çocukların sosyal gelişimlerinin bir parçası olması, yarışma ve rekabet duygusunu benimsenmeleri açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyor, Diyarbakır'da gerçekleştirilecek yarışmalarda kendilerine başarılar diliyoruz. Onları yönlendiren, teşvik eden öğretmenleri, okul müdürleri ve ailelerini yürekten kutluyorum. Eğitim döneminin son haftalarına yaklaştığımızda, her okulumuzda bir etkinlik oluyor. Bunlar ayrı bir neşe, mutluluk ve heyecan katıyor, bir hareketlilik getiriyor. Okullarımızın olmadığını düşünürsek, son iki yıla dönüp baktığımızda görüyoruz, okullar devreden çıkarsa aslında hiçbir etkinlik ve törenin keyfi olmuyor. Etkinlikler çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte anlam kazanıyor. Bu vesile ile her bir öğrencimizi kucaklıyorum, gözlerinden öpüyorum..” şeklinde konuştu. 

Vali Hasan Şıldak İl finallerinde 1’inci olarak Diyarbakır’da yapılacak yarışmalarda Balıkesir’i temsil edecek 5’i ilkokullardan ve 5’i ortaokullardan olan 10 öğrenciye ödül vererek başarılar diledi. 

Öğrencilerin turnuva süreçlerinde yaşadıklarının katılımcılara aktarıldığı video gösteriminin de yapıldığı törende konuşmaların ardından Akıl ve Zeka Oyunları Balıkesir İl Finallerinde dereceye giren öğrencilere il protokolü tarafından ödülleri verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN