Sıtkı Şeremetli – Köşe Yazısı Türkçemize Sahip Çıkalım

Türkçemize Sahip Çıkalım

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Bir milleti ''Millet'' yapan değerlerin başında ''Dil'' gelir. Bu anlamda Türkçemiz millet olarak vazgeçilmez değerlerimizin başında gelir. 
Dünyanın en eski milletlerinin arasında ''Türk'', dünyanın en eski dillerinin arasında da ''Türkçe'' yer alır. Bu yüzden Milli varlığımızı sürdürebilmek için dilimizi Türkçemizi koruma zorunluluğu vardır. 

Sömürgeci güçler bu yüzden sömürge haline getirmeye çalıştığı ülkelerde önce dil birliğini bozmaya, daha sonra ise kendi dillerini hâkim kılmaya çalışırlar. 

Ülkemizde yaşanan gerçeklere bakalım… Elbette ki insanların hangi ülkede olursa olsun ana dillerini konuşmasını engelleyecek insani bir hüküm yoktur. Ama her ülkenin, ortak tek bir resmi dili olmalıdır. Bu Milli bütünlüğün ve Üniter devlet yapısının da var oluş gereğidir. 
Bugün yabancı güçlerin Türkiye'yi bölme gayretlerinin içerisinde bölücü örgütün dillendirmeye çalıştığı sözde ''Ana dilde eğitim'' oyunu vardır. Bu oyuna gelinmemeli ülkemizin ''Dil Birliği'' asla bozulmamalıdır. 

Öte yandan, kullanılan yabancı isimler, yabancı markalar ve Türkçeyi yozlaştıran, dilimize zorla sokulmaya çalışılan yabancı kelime ve isimler de çok tehlikelidir. Çıkıp sokaklara bakınız, AVM'lere, işyerlerine bakınız, yüzlerce yabancı ismin açık işgalini görürsünüz. 
Milletçe buna dikkat etmeliyiz. Türkçemizi en iyi şekilde kullanmalı, Türkçe dışındaki isim-marka ve benzerlerini kullanmaktan kaçınmalıyız.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN